Потребителски кредит в еврозоната - 6-7%;
Потребителски кредит в България - 12.8%;
Жилищен кредит в еврозоната - 3-4%;
Жилищен кредит в България - 8.3%;
Фирмени кредити в еврозоната - 3-4%;
Фирмени кредити в България - 7-11%.
Причината за огромните лихви тук е високият риск в страната. А причината за него е, че правителството води неразумна финансова политика, която, освен всичко друго, ни затвори вратата дори за предверието на еврозоната, където лихвите са ниски.
Ако постингът ви харесва, моля гласувайте за него, за да стигне до повече хора.
Илюстрация: Svilen Milev, sxc.hu
Фактите са тук:
ОтговорИзтриванеhttp://www.moitepari.bg/krediti/APRIndexEUR.aspx
Ипотечните лихви достигат своя пик м.август 2009г. и оттогава падат.
Далеч съм от мисълта, че правителството се е организирало за 2 месеца и резултатът е смъкване на лихвите.
Просто искам да кажа: персоналната нападка, че дължим лихвените нива на Борисов и Дянков не е подкрепена с факти.
По времето на тяхното управлението ипотечните лихви са спаднали почти с 1,5%.
Съгласен съм господин Георги Павлов... и освен това, данните за лихвените проценти в еврозоната не са толкова ниски колкото е посочено в материала:
ОтговорИзтриванеПочти навсякъде потребителските кредити са с над 10% лихва а ипотечните с около 6-7%
Значи оставаме с разлика от 1-2% което е съвсем нормално за една държава без пазарна икономика и нисък кредитен рейтинг...
Хора, пуснал съм линкове към източниците на данните.
ОтговорИзтриванеГеорги, пак манипулираш. Вече дори няма да си губя времето да обяснявам защо. Всичко е в данните, които съм линкнал.
Днес един приятел ходи за потребителски кредит в една от кредитните компании - профи кредит... искаше да изтегли 1500 лева за срок от 36 месеца, обявиха му вноска от 140лв/месец=5040 лева за трите години, или около 300 процента отгоре... а сега някой да ми обясни к'во аджеба става в наш'та мила родина...
ОтговорИзтриванеГосподин Матеев, все пак говорим за статистически, усреднени данни. Лихвените проценти варират според индивидуалният случай:
ОтговорИзтриванеМесечен доход, кредитен рейтинг, промоциални ЛП и така нататък...
Все пак, не може с доходи от 10 до 20 пъти по ниски от европейските да искаме същите лихви...
Още, данните са за еврозоната а ние не сме част от нея... ясно е на всеки че евентуално членство би свалило лихвите още малко...
Пак казвам, всичко е много относително, ЛП за ипотека например може да варира от 5 до 9%, зависи кой кандидатства, каква сума заема, с каква цел заема парите и т.н.
Поне такъв е пазара във Великобритания...
А относно ПрофиКредит или ПроКредит или други измамници... няма смисъл да коментираме, такива измамници има навсчкъде, но те живеят от неосведомеността на хората...
Нещо много важно и интересно: Граждани влизат в битка с огромната мощ на статуквото. В него се съдържа една безкрайно важна и плодотворна идея, за сбъдването на която обаче трябва да се работи. Щото само да мърморим, напълно бездейни в практическия обществен живот, едва ли е особено голяма добродетел; трябва и да си запретнем ръкавите и да почнем да правим нещо смислено, не общи приказки, а проекти (решения и пр.) за решаване на проблемите...
ОтговорИзтриванеЙордане,
ОтговорИзтриванеТи посочваш данни, че лихвите в БГ са високи. И твърдиш (необосновано), че това е станало заради, а това значи и по времето на Борисов и Дянков.
Не е вярно.
Лихвите си бяха високи преди Борисов, високи са и при него. Високи са, не споря.
Истината е, обаче (и аз ти посочих фактите и източника им) при Борисов лихвите дори са спаднали доста. Вероятно не благодарение на него, но по негово време.
@Светослав
ОтговорИзтриванеПрофикредит не е компания за потребителски кредит, а за кеш или пейчек аванс (аванс до заплатата). В Щатите сега е много популярен, някои хора направиха милиони и влязоха в бизнес списания с това.
Ето ти пример, че и там взимат 390% годишно:
http://en.wikipedia.org/wiki/Payday_loan
Истинският потребителски кредит е нещо различно. И по-трудно за получаване, разбира се.
@Йордан
ОтговорИзтриванеЗа периода от август 2009г. до днес ипотечните лихви в Европа са спаднали с 0,25-0,45%, а в БГ с цели 1,4-1,5%.
Супербойко намалява спреда с Европа с повече от 1% за няма и година :-)
И накрая нещо като причина:
ОтговорИзтриване- средният лихвен процент в БГ за депозит в лева: 6,22%, в евро - 5,05% (източник - БНБ, http://www.bnb.bg/PressOffice/POStatisticalPressReleases/POPRSInterestRate/201005_S_IRS_PRESS_BG);
- средна лихва по депозит в Европа: 2,04% (източникът е посочен от Йордан).
Лихва, на която ЕЦБ финансира:
- български банки: услугата се предлага в БГ :-)
- банки в еврозоната: 1%.
Забележката, на г-н Павлов относно ПроКредит и другите компании от сорта, е много точна. Неразбирам обаче защо такива кредитни компании им се прилепват етикети, като "измамнически" при условие, че съвсем ясно в договора са посочени месечните вноски, % на на оскъпяване за периода на изплащане и т.н. Никой не принуждава хората да взимат пари от тях! Започнете да си сверявате смисъла на думите с тълковния речник, преди да използвате гръмки определения - http://www.onlinerechnik.com/duma/%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B0
ОтговорИзтриванеМатеев е прав за едно нещо – лихвите у нас са два пъти по-високи от останалите страни, дори в ЮАР те са на нива до 4%. Но проблема не е във високите лихви, а в намаляващите обороти, приходи - особено тези в сферата на услугите. Тази тенденция прави обслужването на поетите до момента заeми изключително трудно, както за гражданите така и за фирмите. Както знаете това води след себе си верижна реакция.
ОтговорИзтриванеЯсно ми е че такава компания ви плаща заплатата, Dimitar, но това е най-нежната дума която мога да използвам...М'че то лихварите не начисляват толкова, хаха...
ОтговорИзтриванеПозволете ми да се поправя: тези компании не за измамници, а едни долни пиявици :)
долен- Прен. Който има ниски морални качества; лош, непочтен, низък. Долен човек.
пиявица-Прен. За ненаситен човек, който експлоатира другите
Надявам се да е по добре така!
Също така се надявам, скоро да замре и тяхната дейност в следствие на развитието на европейски кредитен пазар у нас.
Ще свърши ловенето на риба в мътна вода :)
(това го няма в тълковния). Жалкото е че за пореден път хората в нужда го отнасят :)
Това обаче е една съвсем друга тема.
Този коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеНе виждам нищо долно в това да дадеш кретит по взаимно съгласие на човек, който другите компании отказват и определят, като високо рисков. Колкото е по-висок риска, толкова по-висока е лихвата. С по-високите лихши компенсираме съдебни разходи, лошите кредити, разходите по издирване на лоши клиенти и т.н. В пазарната икономика е така г-н Hangman, повече риск, повече печалба.
ОтговорИзтриванеПаричките от фирмата ни си ги харча с кеф и не виждам нищо лошо в това :) Ако ни нямаше нас, въпросните бедни, изстрадали, експлоатирани хорица щяха да са още по-зле. Биха да отишли, а и го правеха, при някой квартален лихвар, където лихвите са доста по-солени и практиката на събиране е всеизвестна и придружена много случаи с имотни измамни. Специално в областта, където ние работим, лихварите даваха пари на 100% месечна, а конкуренцията на 20% пак месечна лихва. Ако дойде по-добра фирма евентуално и ние ще свалим лихвите, но за сега няма такава.
Капитализма г-н Hangman се основава на взаимно изгодна сделка и свободна конкуренция. Отговаряйки и на двете условия, няма нищо неморално и нищо нередно. Такива социалистически изказвания и етикети ги запазете за себе си.
Справедливи са лихвите, когато и двете страни са съгласни. Capish?