
Как действа фонда? Когато правителството е заплашено от спиране на плащанията по своя дълг международните пазари вече са забелязали риска и отпускат пари при огромни лихви, които стават все по-трудни за плащане. В един момент единствената алтернатива на правителството е да моли за заем МВФ. Парите, които фондът дава обаче не могат да се харчат за текущи разходи. Те се отпускат "в подкрепа на платежния баланс", което в нормален превод означава, че с тях могат единствено да се изплащат дългове.
Много хора смятат, че МВФ казва на правителството какво да прави, за да отпусне пари. За фонда обаче е важно бюджетът да е балансиран и фискалният резерв да е максимално пълен и няма значение как ще стане това - дали с рязане на разходи, дали с вдигане на данъци, дали с приватизация, или с комбинация от трите. Правителството решава кой разход с колко да реже, кой данък с колко да вдига и какъв дял от кое предприятие да продава. И когато реши какво да прави, трябва да убеди фонда, че мерките ще балансират бюджета и ще гарантират платежоспособността на държавата.
Така за да не фалира, правителството е принудено да намали заплатите в публичния сектор и пенсиите, да съкрати администрацията и инвестиционните разходи, да вдигне данъците, да прави реформи, да премахва привилегии и да приватизира предприятия. (Според мен това ще стане до края на следващата година, но най-късно през 2012 г.) Политиките се описват в документ, подписан от двете страни, със срокове за изпълнение, а траншовете се обвързват с изпълнението, което периодично се проверява от мисии на фонда. Обикновено всичко това се представя от правителството на публиката като тежки преговори между доброто правителство и лошия МВФ. А фондът просто спасява от фалит едно провалено правителство.
Ако постингът ви харесва, моля гласувайте за него, за да стигне до повече хора.
Илюстрация: sanja gjenero, sxc.hu
Няма коментари:
Публикуване на коментар